Výzkumná skupina

Sino-EU Joint Laboratory of New Energy Materials and Devices

Vývoj zařízení pro akumulaci energie se v posledních letech provádí ve dvou hlavních směrech: superkondenzátory (SC) a lithiové baterie, tj. lithium-iontové (Li-ion) a lithium-sirné (Li-S) baterie. SC se vyznačují vysokou hustotou výkonu, krátkou dobu nabíjení, dlouhou životností a spolehlivostí. Kromě toho mohou SC potenciálně vydržet více než jeden milion cyklů nabíjení / vybíjení bez zásadního poklesu kapacity nebo navýšení vnitřního odporu. Ačkoli SC disponují podstatně vyšším výkonem ve stejném objemu, nejsou schopny ukládat stejné množství energie na jednotku hmotnosti a objemu, jako je to u baterií na bázi lithia. Navíc náklady na jednotku energie SC jsou více než 20krát vyšší než v případě baterií. Mezi hlavní nevýhody Li-ion a Li-S baterií patří vysoký stupeň samovybíjení a nízká cyklická stabilita. Pro překonání výše zmíněných problémů stávajících zařízení pro skladování energie je výzkum ve společné laboratoři Sino-EU joint lab zaměřen na vývoj nanostrukturovaných porézních elektrodových materiálů s vysokou pseudo-kapacitou, tj. uhlíkových elektrod modifikovaných redoxně aktivními složkami (vodivé polymery, oxidy a sulfidy přechodových kovů). Vyvinuté katodové materiály jsou určeny jak pro baterie s organickým elektrolytem, ​​tak i pro elektrolyty na bázi vody. Zvláštní pozornost je věnována vývoji gelových elektrolytů se sadou vlastností požadovaných pro určitý typ zdroje energie. Dalším důležitým směrem společné laboratoře Sino-EU joint lab je i vývoj fotovoltaického energetického zařízení integrovaného se superkondenzátorem pro sběr okolní energie a samonabíjení bez použití externího zdroje.

Návrh zařízení pro skladování energie ve společné laboratoři Sino-EU probíhá ve spolupráci s následujícími organizacemi:

East China University of Science and Technology in Shanghai, China

Solar Energy Research Institute in Yeungnam University, South Korea

Institute of Macromolecular Compounds, Russian Academy of Sciences, St. Petersburg

Ton Duc Thang University, Vietnam

Vedoucí skupiny: doc. Ing. Natalia Kazantseva, CSc.

Řešené projekty

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004549 - "Nehořlavé systémy dle EN 45545 pro výrobu kompozitů", 2016-2019min prum a obch

LTACH17015 - "Příprava a elektrochemické vlastnosti hierarchických struktur flexibilních elektrod na bázi poly anilin/bimetalové oxidy", 2017-2019

TG03010052 - Dílčí projekt Gama "Inkjet tištěné mikrosuperkondenzátory pro elektroniku", 2018-2019

Aktuální výstupy

Electromagnetic shielding of polypyrrole–sawdust composites: polypyrrole globules and nanotubes

Citation data: Cellulose, ISSN: 0969-0239, Vol: 24, Issue: 8, Page: 3445-3451 Publication Year: 2017

Garant výzkumné skupiny: prof. Ing. Petr Sáha, CSc.

Vedoucí skupiny: doc. Ing. Natalia Kazantseva, CSc.

Senior researcher

Junior researcher