Centrum polymerních systémů má prvního absolventa doktorského studia

Zlín 20.11.2020 - Vůbec prvního absolventa celouniverzitního doktorského studijního programu Material Sciences and Engineering má ode dneška Centrum polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Absolventem je Haijun XIAO z Číny. Vzhledem k současné situaci probíhala obhajoba  on-line.

Zlínská univerzita má první mimořádnou profesorku

Zlín 1.10.2020 - Úspěšná vědkyně Natalia E.Kazantseva byla jmenována první mimořádnou profesorkou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. 1. října 2020 ji jmenoval rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík. Natalia E. Kazantseva uspěla v náročném procesu řízení ke jmenování mimořádným profesorem před Vědeckou radou zlínské univerzity.

Chemické důsledky speciální teorie relativity v jaderné magnetické rezonanci

Tým vědců z vědecko-výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity (MU) shrnul současné poznatky o relativistických vlivech těžkých atomů na rezonanční frekvence sousedních lehkých atomů v magnetické rezonanci. Nejčerstvější novinky z oboru a komplexní přehled poznatků autorského vědeckého týmu publikoval prestižní vědecký časopis Chemical Reviews (IF 52.850). Článek, který si vysloužil umístění na titulní straně časopisu, popisuje chemické sloučeniny a materiály napříč celou periodickou tabulkou prvků, sjednocuje pojmy relativistického působení sousedních atomů v magnetické rezonanci a vysvětluje jejich chování. Pochopení těchto relativistických účinků je zcela klíčové pro vědce ve fyzikálních, materiálních i biologických oborech. Členem týmu je také Jan Vícha z Centrum polymerních systémů, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Gratulujeme!

Hejtman Jiří Čunek na návštěvě Centra polymerních systémů

3.srpna 2020 navštívil Centrum polymerních systémů hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. V doprovodu rektora zlínské univerzity a ředitele centra Vladimíra Sedlaříka si prohlédl laboratoře i technologickou halu. Pan hejtman se zajímal o biomateriály pro nejrůznější ekologické aplikace, vývoj nanovláken i náš základní či smluvní výzkum. Byl velmi potěšen, že právě Zlín má špičkové vědecké pracoviště světové úrovně.

„Je to krásná budova, architektonicky velmi ojedinělá. Ale důležitější je, co je uvnitř, a dnes vidím, že je to skutečně velmi moderní výzkumné centrum. A jsem velmi rád, že budeme moci spolupracovat v oblasti vědy a výzkumu,“ řekl hejtman Jiří Čunek.

Promoce na zlínské univerzitě

Na Univerzitě Tomáše Bati začaly dnes slavnostní promoce absolventů. Jako  první  si převzali své  diplomy studenti Fakulty technologické, kde se podařilo dodržet termín státních závěrečných zkoušek. Letos na Fakultě technologické promuje na 300 studentů. Na ostatních fakultách budou promoce kvůli koronavirové pandemii později, a to v září a v říjnu,  protože státní závěrečné zkoušky ještě stále probíhají. Dnes byla udělena také Cena rektora, kterou získala Leona Mahelová a Cena ředitele Centra polymerních systémů, kterou od prof. Vladimíra Sedlaříka převzal Danila Gorgol. Kvůli zvýšeným hygienickým opatřením se letos  doba slavnostního aktu mírně zkrátila  - upustilo  se například od promítání propagačních videí či možnosti občerstvení v místě promocí.

Zlínský region vstupuje do energetického výzkumu

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) byla přijata do konsorcia Evropské aliance pro energetický výzkum (EERA).

UTB byla dne 17. dubna 2020 přijata do konsorcia Evropské aliance pro energetický výzkum (EERA) v podprogramu Skladování energie v on-line hlasování valné hromady.