Jak snížit uhlíkovou stopu?
V rámci programu TREND podporovaného Technologickou agenturou České republiky (TAČR) probíhá v Centru polymerních systémů projekt:
"Redukce uhlíkové stopy netkané textilie zejména pro jednorázové hygienické a medicínské aplikace" (FW06010324)
Hlavním řešitelem tohoto projektu (2023-2026) je společnost PFNonwovens s.r.o. ve spolupráci s výzkumnou skupinou Zpracovatelství polymerů pod vedením prof. Tomáše Sedláčka.
Cíl projektu
Cílem projektu, jak uvedl Roman Kolařík, je snižování uhlíkové stopy při výrobě netkaných textilií určených pro jednorázové hygienické a zdravotnické aplikace, jako jsou:
-
dětské pleny,
-
menstruační pomůcky,
-
inkontinenční pomůcky pro dospělé,
-
ochranné a absorpční pomůcky v medicíně.
Aktuálně se tyto produkty, s ohledem na poměr ekonomické náročnosti/výkonnosti a finálních užitných vlastností, vyrábějí převážně z polyolefinů, což jsou polymery masově vyráběné z ropy, čímž se výrazně zvyšuje negativní dopad jejich používání na životní prostředí.
Z tohoto důvodu jsou hledány vhodné polymery syntetizované z obnovitelných zdrojů, často jednodušeji biorozložitelné, označované jako bioplasty, mezi něž patří:
-
Polylaktid (PLA) – nejčastěji produkovaný z kukuřičného škrobu,
-
Bio-polyethylen (bio-PE) – masově vyráběný z cukrové třtiny,
-
Polyglykolid (PGA) – na bázi kyseliny glykolové,
-
Polybutylen sukcinát (PBS) – biodegradovatelný polymer.
Základní surovinou pro výrobu těchto bioplastů je rostlinná biomasa (kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, cukrová třtina, sója, tabák) a další přírodní suroviny (celulóza a lignit). Monomery pro přípravu finálních bioplastů jsou pak obecně vyráběny mletím těchto rostlinných zdrojů s následnou extrakcí škrobu, izolací glukózy a finální fermentací.
Aby bylo možné získané vstupní zdroje přeměnit na látky s vlastnostmi odpovídajícími plastům na bázi ropy, je nutné je v průběhu celého izolačního, fermentačního a polymerizačního procesu zpracovávat při odpovídajících procesních podmínkách.
Zaměření projektu ze strany CPS
Zaměření výzkumné skupiny Zpracovatelství polymerů z Centra polymerních systémů je v tomto projektu soustředěno na:
-
Získávání informací o nově zvolených polymerech,
-
Jejich analýzu a budování knihovny informací od základních analýz přes chování v extruzních a zvlákňovacích systémech,
-
Charakteristiku vláken a jejich zpracování na laboratorní pilotní lince UTB, která je vybavena otevřeným chlazením a regulací dloužení vláken,
-
Testování široké škály zpracovatelských podmínek a nalezení fyzikálních i fyzikálně-chemických principů ovlivňujících výsledné vlastnosti připravených vláken a netkaných textilií.
Na pilotní zvlákňovací lince UTB tedy probíhá aplikovaný výzkum v podobě definice navržených zpracovatelských podmínek přípravy vláken a vlákenných struktur, ověření celkové stability procesu zvlákňování připravených kompozic s následným vyhodnocením užitných vlastností vláken a netkaných textilií (především mechanické a taktilní vlastnosti) připravených z různých kombinací polymerů, především z neropných zdrojů.
Výstup projektu
Výsledkem projektu by měla být optimalizovaná výroba netkané textilie s kompozicí vhodných polymerů z obnovitelných zdrojů s definovaným snížením uhlíkové stopy při zachování klíčových vlastností netkané textilie, jako jsou:
-
pevnost,
-
tažnost,
-
absorPční vlastnosti,
-
měkkost,
-
taktilní vlastnosti,
-
cena a dostupnost vstupních surovin.
Dále by měla umožnit možnou implementaci do stávajících konceptů hygienických absorpčních výrobků s využitím pro všechny věkové kategorie populace (od kojenců, přes produktivní třídu až po seniory).
Díky tomuto projektu se posouváme blíže k ekologičtějším alternativám, které mohou snížit naši závislost na fosilních zdrojích a zlepšit udržitelnost výroby.
