Návštěva z Malajsie

14.09.2022

Vědečtí pracovníci z univerzit v Malajsii navštívili ve dnech 13. - 14.9. Centrum polymerních systémů. Konkrétně z Malaysia-Japan International Institute of Technology, Universiti Teknologi Malaysia a Universiti Teknologi MARA Pahang včetně profesora Saifula Amri Mazlana, který je předním světovým odborníkem ve výzkumu a vývoji magnetoreologických elastomerů, tedy systémů řízeně měnící svoji tuhost v přítomnosti vnějšího magnetického pole.
Tyto materiály nacházejí své uplatnění v různých tlumících aplikacích, magnetických sensorech či aktuátorech. Výzkumem těchto materiálů se na Centru polymerních systémů zabývají také vědci pod vedením doc. Michala Sedlačíka, kteří dosáhli již několika společných publikací v prestižních odborných časopisech. „Účelem této návštěvy bylo další rozšíření mezinárodní spolupráce v podobě společných projektů na nová témata nebo zprostředkování mobilit vědeckých pracovníků,“ uvádí doc. Michal Sedlačík. Hovořilo se například o vývoji technologie 3D tisku magnetoreologických elastomerů, díky které bude možné definovat složitou vnitřní strukturu s potenciálním využitím v měkké robotice. „Také jsme podrobně diskutovali nad možnostmi výzkumné spolupráce na dalších tématech, mezi které patří například výzkum únavového chování pryžových materiálů, tj. materiálů, které tvoří výrazné komerční zastoupení ve zlínském regionu,“ doplňuje doc. Sedlačík.