Skip to main content

Úspěšné obhajoby projektů programu INTER-EXCELLENCE II

30.01.2026

V úterý 20. ledna 2026 se na CPS uskutečnilo oponentní řízení k posouzení Průběžné zprávy projektu LUABA24039 a Průběžné zprávy projektu LUAUS24032, podpořených programem INTER-EXCELLENCE II Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Projekt LUABA24039

Vývoj magnetoaktivních elastomerních povrchů s řízeným charakterem smáčení pro funkční manipulaci s kapalinami, jehož řešitelem je prof. Ing. Michal Sedlačík, Ph.D., ve spolupráci s Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg (Německo), byl zahájen před 18 měsíci a bude pokračovat ještě další rok.

Hlavním cílem projektu je připravit pokročilé povrchy magnetoaktivních elastomerů mající nastavený počáteční charakter smáčení, který by bylo možné dále kontrolovaně měnit v přítomnosti vnějšího magnetického pole. Tímto by bylo možné například pro vodu na vzduchu modulovat původně superhydrofilní charakter na hydrofilní nebo hydrofobní na superhydrofobní. Obdobně by tomu bylo v případě oleofilních a oleofobních povrchů ve vodném prostředí.

Projekt LUAUS24032

Polymerní neuronové synapse, jehož řešitelkou je prof. Ing. Jarmila Vilčáková, Ph.D., ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR Praze, kdy projekt je řešen s Clemson University (USA) po dobu dvou let a bude pokračovat ještě další rok. Projekt se zabývá problematikou syntézy čtyř nových karbazolových derivátů dithienopyrrolu - monomerů pro přípravu konjugovaných polymerů pCxDTP s různou délkou postranních alkylových řetězců a přípravou sendvičových struktur vykazující memristivní chování ve stejnosměrném i střídavém elektrické poli. U vybraných polymerů byla pozorována schopnost napodobení synaptické plasticity.


Oba projekty úspěšně obhájili své dosavadní řešení v rámci oponentního řízení a budou pokračovat i v roce 2026.

 

© UTB CPS