• Úvod
  • Aktuality
  • VĚDCI Z CENTRA POLYMERNÍCH SYSTÉMŮ SE ZÚČASTNILI KONFERENCE O RESTAUROVÁNÍ

VĚDCI Z CENTRA POLYMERNÍCH SYSTÉMŮ SE ZÚČASTNILI KONFERENCE O RESTAUROVÁNÍ

15.09.2023

VĚDCI Z CENTRA POLYMERNÍCH SYSTÉMŮ SE ZÚČASTNILI KONFERENCE O RESTAUROVÁNÍ

Zlín 12. září 2023 - 31. ročník Konference restaurátorů – konzervátorů se uskutečnil ve dnech 12. – 14. září 2023 v aule U2 Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Akci uspořádalo Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně (MCK TMB) společně s Komisí konzervátorů – restaurátorů Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Na konferenci se sjelo více než tři sta odborníků, převážně konzervátorů – restaurátorů z muzeí, galerií, knihoven a dalších paměťových institucí, ale i ze soukromé praxe, společně s výzkumnými pracovníky a dalšími specialisty z oblasti péče o kulturní dědictví včetně pedagogů a studentů restaurátorských a dalších odborných škol. Možnosti spolupráce zde prezentoval také ředitel CPS prof. Vladimír Sedlařík, který se zároveň zúčastnil společně s rektorem UTB prof. Milanem Adámkem zahájení akce.

"Dostali jsme se už do období, kdy prvotní výroky z plastu, které se datují před rokem 1950, se staly sběratelskými kousky a jsou zajímavé pro konzervátorství a restaurátorství. Plasty jsou materiály, které podléhají rozkladu jako každé jiné a zub času a nedokonalost tehdejších technologií a materiálů se na nich projevují. Jedním z témat restaurátorů byla i záchrana plastových výrobků, které jsou z druhé poloviny minulého století," uvedl Vladimír Sedlařík.

Centrum polymerních systémů se řadí mezi jedno z nejlépe vybavených výzkumných center ve střední Evropě ve svém oboru, nabízí odborné znalosti i patřičné technologie. Mimo jiné také spolupracuje s Fakultou restaurování pardubické univerzity. Společně se zabývají tím, jak efektivně ochránit umělecká díla před napadením bakteriemi, které mohou způsobovat nevratné poškození uměleckých děl. „Jsme schopni navrhnout postupy pro zpomalení degradačních změn na plastových výrobcích, jde například o předměty denní potřeby i designový nábytek tak, aby se proces stárnutí výrazně zpomalil,“ popisuje Vladimír Sedlařík.

Cílem setkání bylo prezentovat a sdílet výsledky průzkumu historických materiálů, konzervátorsko – restaurátorských i preventivní péče o památky, ale i nové či osvědčené metody a prostředky v oblasti ochrany kulturního dědictví nebo etické zásady této profese. „Konzervátoři a restaurátoři musí držet krok s aktuálními vědeckými přístupy zkoumání a ošetření památek a artefaktů, musí se orientovat v mikroklimatických parametrech prostředí pro jejich uchovávání a zároveň mít i dostatečnou praxi a řemeslnou průpravu pro výkon svého povolání. Konference dává

prostor pro multioborovou výměnu a sdílení nejnovějších poznatků a zkušeností z daného oboru,“ podotýká Ing. Alena Selucká, náměstkyně ředitele pro Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně.

Letošní program představil také široké spektrum příspěvků týkajících se ošetření a zachování předmětů kulturního dědictví, jako jsou například hedvábné textilie, nástěnné olejomalby, smaltované artefakty, archeologické nálezy, cínové křtitelnice nebo technické památky. Odborníci se zabývali také pokročilými technologiemi, například výpočetní tomografie nebo čištění laserem, které se stále více uplatňují při zkoumání a ošetřování historických předmětů.

 

 

 

 

Kontakt:

Mgr. Petra Svěráková

Tisková mluvčí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel: 777 852440

© 2023 UTB CPS