Vědci z CPS přispívají k udržitelnému využití E-mobility

18.07.2022

Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity získali mezinárodní projekt M-Era s názvem “Modelovánı́ opotřebenı́ samovolně vnitřně se hojı́cı́ch elastomerů pro snı́ženı́ emisı́ částic a zvýšenı́ životnosti v budoucı́ch koncepcı́ch e-mobility". Projekt řeší výzkumná skupina Gumárenská technologie pod vedením doc. Radka Stočka společně s výzkumnými partnery z Německa a Francie.
Konkrétně z Leibniz-Institut für Polymerforschung Dresden e.V., Forschungsbereich Elastomere, Technische Universität Dresden, Institut für Statik & Dynamik der Tragwerke a Laboratoire de Mécanique et d’Acoustique, Aix-Marseille University) „Cílem tohoto projektu je vytvořit a poskytnout experimentální i modelové metodiky zjednodušující a zlepšující návrh a schopnost předvídat inovativní materiálově-inženýrské přístupy ke zvýšení životnosti a odolnosti elastomerů za účelem snížení oděru, opotřebení a emisí částic oděru z pneumatik pro budoucí koncepty e-mobility jako součást cílů evropské Zelené dohody,” popisuje doc. Radek Stoček. Vědci z CPS budou plně zaštiťovat vývoj nové experimentální metodiky pro získání dat o energetické bilanci iniciace trhliny vedoucích k vzniku oděru. Projekt bude trvat 36 měsíců.