Členové výzkumného směru Nanomateriály a pokročilé technologie úspěšně obhájili řešené projekty
V pátek 24. ledna 2025 se na CPS uskutečnilo oponentní řízení k posouzení Závěrečné zprávy projektu LTT20010 a Průběžné zprávy projektu LUAUS23085, podpořených programy INTER-EXCELLENCE I a II Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Projekt LTT20010
Povrchově funkcionalizovaná skla: koncept heterostrukturovaných nanočástic inspirovaných umělou fotosyntézou, jehož řešitelem je Ing. Michal Machovský, Ph.D., ve spolupráci s evropským centrem excelence FunGlass Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíně, dosáhl následujících výsledků:
- 11 článků v impaktovaných časopisech (6 v Q1 kategorii),
- 9 konferencí s prezentací výsledků projektu,
- v roce 2024 podali s kolegy z centra FunGlass projektovou žádost v rámci mezinárodní výzvy Horizon Europe PathFinder Challenges,
- během projektu dva doktorandi úspěšně obhájili své disertace tematicky navazující na řešenou problematiku,
- uspořádali 5 workshopů pro předávání znalostí a plánování dalších projektových kroků.
Projekt LUAUS23085
Syntéza nových vysoce aktivních metalosilikátových katalyzátorů pro metatezi olefinů, jehož řešitelem je Mgr. David Škoda, Ph.D., byl zahájen před necelými dvěma lety a bude pokračovat ještě další rok a měsíc. Projekt přinesl prestižní spolupráci v oblasti heterogenních katalyzátorů pro metatezi olefinů s americkou univerzitou Massachusetts Institute of Technology (MIT). Řešitelský tým CPS a Masarykovy univerzity ve spolupráci s týmem MIT dosáhl těchto výsledků:
- 2 články v impaktovaných časopisech, z nichž jeden (ACS Catalysis) je v kategorii D1,
- prezentace výsledků na 2 mezinárodních konferencích,
- 3 stáže doktorandů na MIT, z toho jedna šestiměsíční (podpořená také z projektu Podpora mezinárodní spolupráce, UTB ve Zlíně),
- projektové setkání s americkým partnerem na MIT, kde byly diskutovány další kroky výzkumu.
Úspěšná obhajoba projektů
Členové výzkumného směru Nanomateriály a pokročilé technologie úspěšně obhájili řešené projekty.
